RSS
czwartek, 26 marca 2009
Bernie Sapiens?
Berniego Ecclestone'a zna chyba każdy szanujący się fan formuły 1. Równie znane jak sam "szef" są jego kontrowersyjne nieraz decyzje, które podejmuje. Jeszcze kilka dni temu cały świat formuły 1 huczało podjętej na wysokich szczeblach decyzji (za którą stał pan Ecclestone) o zmianie systemu przyznawania punktów za miejsca w wyścigu i w efekcie o zmianie sposobu wyłaniania mistrza świata. Dotychczasowy (bardzo dobry system) miała już w tym sezonie zastąpić "tabela medalowa" faworyzująca czołowe zespoły, oraz szczęściarzy, którzy jednorazowym wybrykiem mogli będą poważnie namieszać w końcowej klasyfikacji. Na szczęście nowelizację tego systemu odroczono do przyszłego sezonu (warto przypomnieć, że od przyszłego sezonu bolidy podczas pit-stopu nie będą mogły tankować paliwa). Kibice nie zdążyli jeszcze ochłonąć po tej decyzji, a  Bernie zapowiedział już kolejną zmianę, która tym razem chyba wyjdzie formule na dobre. Chodzi o zwiększenie liczby bolidów w stawce do 26 (13 zespołów). Trzeba przyznać, ze nadchodzące lata zweryfikują decyzje pana Ecclestone'a. Prawdę mówiąc to anglik niepodzielnie rządzi formułą 1 do tego stopnia, że zaczęto rzeźbić jego popiersia, jak to na Hungarorignu co jest delikatnie mówiąc przesadą. Może najwyższa już pora, aby Bernie poszedł na zasłużoną emeryturę, bo bądź co bądź ostatnio za dużo myśli, a jak wiadomo nie zawsze intensywne myślenie wychodzi na dobre.
17:01, masaccio_002
Link Komentarze (1) »
środa, 25 marca 2009
Czym jest KERS?
Nadchodzący sezon będzie wyjątkowy także pod jeszcze jednym względem. Po raz pierwszy do bolidów zostanie wprowadzony system odzyskiwania energii kinetycznej - KERS (od angielskiego: Kinetic Energy Recovery Systems). System odzyskuje energię kinetyczną wytworzoną w wyniku hamowania i przetwarza ją na energię elektryczną. Dzięki temu ma zostać zwiększona wydajność energetyczna bolidu. Energia ma być kumulowana w specjalnych akumulatorach i wykorzystywana przez kierowcę w razie potrzeby. Prościej ujmując w formule 1 nadchodzi era "doładowania nitro" niczym w znanych grach wyścigowych typu Need For Speed. Jak dotąd cztery zespoły oficjalnie zzgłosiły chęć użycia KERS-u w pierwszych wyścigach sezonu. Nowatorskiej technologii mają juz podczas GP Australii Mają użyc Renault, Ferrari i McLaren. Od GP Turcji z KERS-em ma startować także Williams.
17:52, masaccio_002
Link Dodaj komentarz »
Kalendarz 2009 oraz o tym "z czym i jak mój blog się je"

Kalendarz 2009


29 marca 2009 - GP Australii - Melbourne/Albert Park Circuit

5 kwietnia 2009 - GP Malezji - Kuala Lumpru/Sepang International Circuit

19 kwietnia 2009 - GP Chin - Szanghai/Szanghai International Circuit

26 kwietnia 2009 - GP Bahrajnu - Sakhir/Barhajn International Circuit

10 maja 2009 - GP Hiszpani - Barcelona/Circuit de Catalunya

24 maja 2009 - GP Monako - Monte Carlo/Circiut de Monaco

7 czerwca 2009 - GP Turcji - Stambuł/Istambul Autodrom Circuit

21 czerwca - GP Wielkiej Brytanii - Silverstone/Silverstone Circuit

12 lipca 2009 - GP Niemiec - Nurburg/Nurburgring

26 lipca 2009 - GP Węgier - Budapeszt/Hungaroring

23 sierpnia 2009 - GP Europy - Walencja/Valencia Street Circuit

30 sierpnia 2009 - GP Belgii - Spa/Circuit de Spa Francorchamps

13 września 2009 - GP Włoch - Monza/Autodromo Nazionale di Monza

27 września 2009 - GP Singapuru - Singapur/Marina Bay Street Circuit

4 października 2009 - GP Japonii - Suzuka/Suzuka International Racing Course

18 października 2009 - GP Brazylii - Sao Paulo/Interlagos

1 listopada 2009 - GP Abu Zabi - Abu Zabi/Yas Marina Circuit

 

Tak przedstawia się terminarz wyścigów. A o czym będzie można poczytać na tym blogu? Generalnie o wszystkim związanym ze światem formuły 1. Zapewniam wpisy podczas weekendów wyścigowych, a także w przerwach pomiędzy nimi. Nie zabraknie także historii tej cieszącej się w Polsce coraz większa popularnością dyscypliny sportu. Wszystko w subiektywnym wydaniu, choć można się także spodziewać obiektywnych opinii zaczerpniętych z różnych portali internetowych również z oficjalnej strony formuły 1. Nie będę pisał nic o sobie jak to często bywa na blogach. Każdy wyrobi sobie o mnie opinię na podstawie moich wpisów. Pozdrawiam.

 

 

16:33, masaccio_002
Link Dodaj komentarz »
3,2,1... Start!
Już w piatek rozpocznie się pierwszy w tym roku weekend wyścigowy formuły 1. Jak zwykle zawodnicy i kibibe rozpoczynają sezon wyścigiem o Grand Prix Australii rozgrywanym w Melbourne. Nadchodzący rok w formule 1 zapowiada się niezwykle interesujaco, a powodem tego są między innymi otwarte zapowiedzi zespołu Robert Kubicy o walce o mistrzostwo świata. Zapewne zapowiedzi te były by tylko czczymi życzeniami, gdyby nie fakt, że założony w 2006 roku team konsekwentnie realizuje swoje założenia przedsezonowe (zeszłorocznym było zwycięstwo w Grand Prix i zostało ono zrealizowane podczas GR Kanady, a współautorem tego sukcesu był Robert Kubica). Czy zatem zaspołowi, którego szefem jest dr Mario Theisen uda się osiagnać historyczny sukces, a Robert Kubica zdobędzie mistrzostwo świata? Odpowiedź na te pytania poznamy najpóźniej 1 listopada 2009 podczas GP Abu Zabi. Tymczasem pozostaje nam ściskać mocno kciuki za naszego rodaka.
16:10, masaccio_002
Link Dodaj komentarz »
Archiwum